Alla inlägg under februari 2025
Nu så var det väl inte riktigt min tanke att ta mig ut på fritidsgården idag, men eftersom det inte blev som tänkt igår så blev det att jag tog mig ut och var där några timmar.
Väldigt-väldigt lugnt den här sista dagen, men samtidigt skönt också.
Idag så kom jag dit och var där ute från klockan 14, då det öppnade.
Whoop-whoop!
Alltså, jag beställde och åt en portion nudlar med svampsmak...men upptäckte NU att jag glömde bort att ta bild!
Vad hände?
När jag kom in i mässen/serveringslokalen, då såg jag att Valter & Freja och Tina spelade Den försvunna diamanten.
Så där fick jag vara med och spela också, vilket var roligt...ett spel som funnits sedan man själv var barn.
#sportlov2025 #fritidsgård
#mariedalskyrkan #equmeniakyrkan
#bordtennis #pingis
#pärlapärlplattor
#målamedvattenfärger
#xboxspel
#1muggkaffemedmjölk #1litenkexchoklad
#koloravolikaslag
#massaolikasortersgodis
#1glasvatten
#snabbnudlar #svampsmak
#denförsvunnadiamanten
#bordtennis #pingis
#pärlapärlplattor
RASTPLATS MARIEDAL
special
Nu när det är sportlov för alla skollediga barn & ungdomar, då är det fritidsgård där det kan göras pärlplattor & spelas bordtennis/pingis & pysslas med lite av varje.
Ikväll från klockan 17, serverades det som brukligt Tacobuffé (jag kom dit på plats lite lagom sent/senare än vad som var tänkt på grund av olika saker).
Som väl var så kom jag dit så jag fick äta tacos ihop med andra med som åt, hehe!
TEMADAG!
Oooh, på dagen idag så är det KNÄCKEBRÖDETS DAG vilket är en dag som verkligen bör beaktas!
Åtminstone tycker jag det, eftersom det är ju hur gott som helst med knäckebröd och då döredrar jag nog helst tunna knäckebröd men kan funka med andra knäckebröd också.
#knäckebrödetsdag2025
TEMADAG!
Idag är det tydligen FOTENS DAG, en dag som man kanske bör beaktas kanske.
Åtminstone tycker nog jag det i alla fall, med tanke på att man använder ju sina fötter i stort sätt hela dagarna!
#fotensdag2025
Whoop-whoop!
Nu så var det ju för sjutton gudstjänst i söndags som brukligt är, och så skriver jag inte om det förrän nu!
Men det var en fantastiskt bra gudstjänst, där barnen verkligen var med då de gjorde ett improvisationsdrama om Adam och Eva i lustgården!
Det var verkligen jättebra och barnen från Äventyret satt längst fram och var verkligen med hela tiden och lyssnade/tittade.
Den här kvällen så såg jag väl inte den här deltävlingen och hängde med, även om jag såg det från TV:n.
Men tycker även att denna kvällen hade ett bra startfällt, alltså tre deltävlingar på rad där det varit bra startfällt brukar inte vara vanligt.
Det här med startfälten, är ju förstås enligt mig helt klart!
Programledare: Kezzo & Edvin Törnblom
Startordningen för kvällen:
Greczula - Believe me
Malou Prytz - 24K gold
Björn Holmgren - Rädda mig
Dolly Style - Yihaa
Angelino - Teardrops
Annika Wickilander - Life again
#melodifestivalen2025
Whoop-whoop!
Nu så var väl inte detta meningen att jag skulle ha jobbat just idag, inte i Café 2 i alla fall, utan vad trodde var att få vara i affärskassan istället.
Men nu var det tillräckligt med personal i kassorna där, så därför hamnade jag i caféet istället. Och jadå, det funkade bra trots allt (den kassan kan jag ju allra bäst, så...)
#pingstkyrkankarlskrona #pingstkyrkansecondhand
#stämjärnet #gullbernavägen4
#1lokacitron
#1trekantsfralla #1lattebit
TEMADAG!
Den här dagen är en dag som verkligen bör uppmärksammas, eftersom det är GELÉHALLONETS DAG och det kan ju vara hur gott som helst med geléhallon ibland... åtminstone om ni frågar mig!
#geléhallonetsdag2025
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 |
5 |
6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
|||
17 |
18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | |||
24 |
25 | 26 | 27 | 28 | |||||
|